war

Санкції не вб'ють російську економіку так, що вона не зможе воювати – Дубогриз

26.01.2023 р., 20:55

З початку повномасштабного вторгнення Росії до України було запроваджено для Росії багато різних пакетів санкцій як від ЄС, так і від США. Дотягнулися вже і до фінансової банківської системи. Російський "Газпромбанк" змусили припинити перекази у доларах. Таке рішення ухвалили великі банки США. Наскільки санкції є дієвими стосовно Росії? Якими будуть наслідки? Як вже позначилося нафтове ембарго на російській економіці? Про все це слухачам Українського радіо розповів банківський експерт CASE Україна Євген Дубогриз.

"Великі гравці не хочуть мати справи навіть з російськими банками"

Як каже Євген Дубогриз, "Газпромбанк" сам оголосив про те, що він припиняє "взаємини в доларах" з іншими банками в світі. "Використав те, що йому закрили доступ до кореспондентських рахунків. А найбільші банки Америки тоді сказали, що: "Ми вас більше не знаємо". Чому? Тому що росіяни стають токсичними у світі." Як пояснює експерт, вони не відключили цей банк свого часу від системи SWIFT. Він мав можливість здійснювати платежі через цю систему.  

"Відключення від SWIFT має значення лише тоді, коли припиняються будь-які взаємини з РФ".

Російські банки можна відключити в один день від системи SWIFT, каже Євген Дубогриз. "Але якщо світ все одно щось купує у Росії, то доведеться з ними (Росією) в будь-якому разі мати справу. Якщо відключаємо від SWIFT, тоді має бути якась інша російська система. І тоді вже треба іноземним банкам грати на умовах Росії. А хто допустить в свої внутрішні системи російську? Це нонсенс з точки зору кібербезпеки. Відключення від SWIFT має значення лише тоді, коли припиняються будь-які взаємини з РФ. Поки існує хоч якась торгівля, безпечніше мати хоча б якийсь маленький банк, але у системі SWIFT"

Розрахунок рублями, рупіями та юанями

Інші країни розраховуються в рублях або своїй валюті. Це стосується Індії та Китаю. Росіяни вірять в те, що якщо у них почнуть купувати товари саме в рублях, то торгівля у них розцвіте. І розраховують на те, що "Захід в них так само щось купить, отримає рублі і ними заплатить за нафту і газ". Євген Дубогриз говорить про те, що єдиним способом розрахунків на сьогодні є і залишається банківський. Ані готівкою, ані криптовалютою, яка не є законним платіжним засобом, ані цінними паперами розраховуватися не можна. 

Читати також: Енергетичний "Рамштайн" неспівмірний із військовим – експерт Корольчук

"Санкціями повністю знищити Росію неможливо"

"У них насправді не все так погано. Жодними санкціями неможливо досягнути повного знищення і руйнування російської економіки". Російська економіка буде доти, допоки існує Росія. Коли вона розвалиться, то лише тоді не буде їхньої економіки. Санкціями повністю знищити Росію неможливо. В цьому переконаний експерт. "Але однозначно, що вони працюють. У них фіксується економічне падіння на позначці - 8% (а це великі суми для Росії, підкреслює Євген Дубогриз), воно ще поглиблюється. Знецінюється рубль, є інфляція. Зростає вартість в Росії споживчого кошика. Але соціальних заворушень від зубожіння очікувати в Росії поки не доводиться. Їхня фінансова державна кишеня зменшується. Але, повірте, в ній там ще є всього дуже багато". 

"Їм поступово стає все гірше, але це не миттєвий ефект"

Російський бюджет втрачатиме 100 мільйонів євро щодня. Але у їхньому Фонді національного добробуту зараз десь є 10 трильйонів рублів, а це 14 мільярдів доларів. "Санкції поступово стискають Росію. Їм поступово стає все гірше, але це не миттєвий ефект. І це не вб'є їхню економіку до того стану, що економіка Росії не зможе воювати. Якщо будуть надалі триматися і запроваджуватися такі ж величезні санкції, то у них "є на рік-півтора запасу потужності їхнього депозиту в тій кишеньці. Бо санкції не б'ють завтра". Євген Дубогриз вважає, що санкції треба вводити ще більші. 

Фото: finclub.net

Санкції не вб'ють російську економіку так, що вона не зможе воювати – Дубогриз

Новини по темі