war

Непорозуміння між сусідами: як можна врегулювати? Пояснює юрист

17.06.2021 р., 12:20

Як законодавство регулює сварки між сусідами. Кажуть, що добрі сусіди - краще за далеких родичів. Якщо не пощастить, сусідство стає важким випробуванням. Як себе поводити в таких ситуаціях, в ефірі Українського радіо коментував директор київського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Сергій Бреус.

Непорозуміння між сусідами може бути завжди. В Україні законодавство не може регулювати всі відносини, але поряд з цим Цивільний кодекс встановлює певні засади, каже Сергій Бреус: "Принцип добросовісності, розумності, справедливості. І від них потрібно відходити у спілкування з сусідами. Є порушення наших прав, коли сусіди ведуть асоціальний спосіб життя, не дотримуються санітарних правил, і держава на таких сусідів звертає увагу". 

Але,  каже юрист, ми забуваємо про іншу типову проблему: "Це хвороба, коли людина постійно скаржаться в усі державні органи на сусідів. І держава відреагувала на таку ситуацію, у нас є стаття 183 Кодексу про адмінправопорушення, яка встановлює відповідальність за завідомо неправдивий виклик поліції. І, якщо раніше штраф за такий виклик становив від 45 до 119 гривень. А з березня цього року внесені зміни до Кодексу. І на сьогодні штраф становить від 750-ти до  3400-ти гривень. Тому сусіди повинні задуматися наступного разу, якщо вони не впевнені, що сусід - наркоман, то краще поліцію зайвий раз не викликати".

Дошкуляють сусіди. Що робити у конкретних ситуаціях? 

Другий із напрямків пов’язаний із асоціальним способом життя, каже юрист. "З одного боку у нас Законодавство говорить про добропорядність сусідства, а з іншого - встановлює, що у нас не може бути самовільного втручання в життя особи. Тобто, якщо у нас сусід заводить тарганів або 25 кішок, то це не мало нікого цікавити. Але у нас з’являється інша судова практика:  пару років тому у Дніпровському районі Києва була практика, коли сусіди об’єдналися і через суд зобов’язали сусідку припинити заводити нових собак та кішок. Якщо немає належного утримання цих тварин, то це адмінвідповідальність. Сусіди можуть скаржитися, не тому, що їх не влаштовує кількість кішок, а їм треба доводити, що це порушує їх право на здоров’я, на цільове використання тварини. Найголовніше, щоб сусіди проводили активні дії щодо власників житла, бо власність зобов’язує".

Якщо ви не знаєте сусідів, на сьогодні відкрито "Реєстр речових прав на нерухоме майно", і кожна особа може дізнатися, хто є власником нерухомості. 

Якщо у вас шумні сусіди, експерти радять спершу спробувати домовитися. Якщо ваше прохання не буде почуте, тоді варто звернутися до букви закону. Згідно статті 24 Закону "Про забезпечення санітарного благополуччя" громадяни зобов’язані встановлених норм допустимого шуму та звучання. З 10-ї ранку до 20-ї вечора забороняється гучний крик і галас, використання шумних побутових речей, проведення ремонтних робіт. До речі, ремонти заборонені також у вихідні та святкові дні. Поскаржитися на галасливих сусідів можна в поліцію або до Державної служби України з питань безпеки харчових продуктів і захисту споживачів, яка може скласти акт про перевищення рівня шуму.  

Якщо сусіди палять в під’їзді, а дим іде до вас, за це передбачена адміністративна відповідальність за куріння в громадських місцях. "Важливо зафіксувати цей факт на фото чи відео, якщо це відбувається систематично, - каже правник, -  тоді треба звернутися до поліції. Також варто звернутися до Державної служби з питань безпечності харчових продуктів і захисту споживачів, вони можуть надати висновок, зафіксувавши те, що дим шкодить вашому здоров’ю". 

На сьогоднішній день, каже Бреус, держава створює можливості для кожної людини у доступі до правосуддя шляхом звернення до державних центрів правової допомоги, які безоплатно надають послуги. 

Номер гарячої лінії: 0 800 213 103 

"Я закликаю киян бути обережними, бо на сьогодні є організації, які позиціонують себе як державні центри правової допомоги, але ніякі вони не державні і не безоплатні", - застерігає Сергій Бреус.

Як дружити з сусідами. Поради психологів 

Як зберегти добросусідські відносини, радить психолог Тетяна Кахіані в інтерв’ю ресурсу "Тарасівський". Вона вважає, що з сусідами треба завжди вітатися і прощатися, підтримуючи здоровий контакт. Ще можна при зустрічі посміхатися тим, хто живе поруч. А ось цікавитися особистим життям, брати чи давати гроші в борг або виховувати сусідських дітей - не варто. 

Також психологиня радить бути вдячними, чуйними та коректними у стосунках із сусідами. І, за можливості, утримуватися від пліткування. 

Психологи з інших ресурсів пропонують долучатися до ініціатив благоустрою під’їзду чи будинку, це також об’єднує сусідів. 

Ілюстративне фото: УНІАН

Непорозуміння між сусідами: як можна врегулювати? Пояснює юрист

Новини по темі