war

Фальшиві гривні в банкоматах: експертка пояснила, як відрізнити справжні купюри від підробок

1.10.2021 р., 12:48

Як в українських банкоматах з’являються фальшиві гроші? Як відрізнити справжні купюри від фальшивих? Купюри якого номіналу найчастіше підробляють зловмисники? Про це в ефірі Українського радіо розповіла виконавча директорка Незалежної асоціації банків України Олена Коробкова.

Чи справді фальшиві гроші можна отримати з банкомату

Якщо в банкоматах є можливість покласти гроші, то в них можливо натрапити на підробку. Це стосується і терміналів. Якщо банкомат працює просто на видачу готівки, то в такому випадку  отримати фальшиві гроші неможливо, тому що купюри до таких банкоматів потрапляють відразу після обробки в банку, а вимоги до таких обробок дуже жорсткі. 

Згідно зі статистистикою, це поодикові випадки. У нас на один мільйон грошей тільки 2,9 банкноти є підробленими, тобто в нас дуже низький рівень підробки. Водночас в Європі, залежно від країн, на один мільйон купюр є 28-45 фальшивок.

Наразі з'явився ще один вид шахрайства, коли створюються в месенджерах секретні групи, які пропонують, наприклад, купити підроблених 5000 гривень за півтори тисячі справжніх.

Які купюри найчастіше підробляють  

Насамперед підробляють купюри 100 та 500 гривень зразку 2005 та 2009 років. Зараз не вигідно підробляти купюри номіналом 20 чи 50 гривен, бо це потребує багато часу. Починаючи з 2015 року, посилилися вимоги до виготовлення купюр, а з 2019 року вони відповідають взагалі найкращим практикам по виготовленню банкнот. Так, купюри номіналом 1000 гривень практично не підробляють, тому що вони мають більше рівнів захисту.

Як відрізнити підробку від справжньої валюти 

Є декілька правил, на що треба звернути увагу. По-перше, вони відрізняються кольором від оригіналу. Також часто відсутні водяні знаки, оптично змінні фарби, захисні стрічки і рельєфні зображення. Тобто дієво перевірити справжність купюри можна, якщо подивитися на світло. Якщо розглядати справжню купюри проти світла, можна побачити багато багатобарвний портрет історичної постаті, який повторює зображення надруковане на лицьовій стороні банкноти. Також там є зображення цифрового номіналу або ж графічний знак гривні, які можливо побачити, тільки якщо дивитися на світло. До того ж, у справжніх банкнотах є приховане зображення ―  номінал купюри, розміщений у верхньому кутку. Також є так званий наскрізний елемент, тобто зображення, виконане в одному місці зі зворотної та лицьової сторін банкноти. Якщо ми дивимось на світло, то воно складається в єдиний малюнок.

Що робити,  якщо натрапив на фальшиві гроші 

Якщо ви прийшли у супермаркет і у вас виявили фальшиві гроші, варто звернутись до найближчого відділення будь-якого банку. Поліцію можуть викликати, якщо це більш ніж одна купюра. 

В Україні кожного року виносять близько ста вироків до чотирьох років, а максимальний строк ув'язнення за виготовлення і розповсюдження підроблених купюр складає 12 років.

Фото: НБУ

Фальшиві гривні в банкоматах: експертка пояснила, як відрізнити справжні купюри від підробок

Новини по темі