В ефірі

Децентралізація: чи вдасться в 2022 році змінити Конституцію?

20.12.2021 р., 15:40
Децентралізація: чи вдасться в 2022 році змінити Конституцію?

До кінця 2022 року процес децентралізації в Україні має завершитися. Про це заявив голова Верховної Ради Руслан Стефанчук. За його словами, на початку наступного року відповідний законопроєкт має бути внесений до Верховної Ради України і направлений до Конституційного суду для отримання висновку. На думку Стефанчука, на сесії, яка почнеться у вересні, депутати зможуть зібрати 300 голосів і завершити процес децентралізації в Україні. Директор ГО "Інститут розвитку територій", один з творців реформи місцевого самоврядування та територіальної організації влади в Україні Юрій Ганущак в ефірі Українського радіо прокоментував, що передбачають запропоновані зміни.

Програма:
Ведучі:

Що передбачають зміни до Конституції 

Фактично ми змінами до Конституції узаконюємо авторитарний та феодальний лад на території України. Це набагато гірше, ніж було раніше. Зараз міський, сільський та селищний голови підзвітні Раді. Вони очолюють виконавчий орган Ради, але оскільки є прямі вибори, то це система "сильний мер", яка відрізняється від іншої системи тим, що він має право накладення вето на рішення Ради. Рішеннями, які пропонуються у Конституції, він стає окремим виконавчим органом громади. Тобто фактично Рада тоді не має ніякого впливу і відношення до нього, і мер буде звітувати тільки перед громадою, тобто фактично раз на на каденцію. Водночас каденцію зробили на 5 років. Тому це дуже серйозний авторитаризм, якого немає навіть на рівні президента. 

Зміни до Конституції — це піар? 

Там працює конституційна комісія, яка координується з Банкової, але на цей раз вони вирішили не подавати зміни від свого авторства і кинули це на Верховну Раду, яка має схвалити ці зміни. Це розрахунок на те, що це фактично піар.

Якщо би ви дійсно хотіли реформування місцевого самоврядування, ви, мабуть, робили б всі ті можливі кроки поступово, щоби останній крок фактично підводив риску під всім тим, що зроблено, і майже не змінював те, що зроблено. Тобто максимум довести, а далі уже акордом зробити зміни до Конституції, тому що треба 300 голосів. А для того, щоб було 300 голосів, треба, щоб зал звикся з тим, що по факту буде зроблено. 

У Конституції пропонується досить прогресивна річ — префекти є державними службовцями, відбуватиметься ротація, вони фактично входять в систему виконавчої влади але запропоновано, що вони взагалі ніякого відношення не мають до президента чи мають певне відношення, тому що призначаються президентом за поданням уряду. І питання, чи можна це зробити зараз з державними адміністраціями. Відповідь — можна. Немає ніяких обмежень, і до 15 листопада в законопроєкті № 4298 саме така схема і була: тобто державні чиновники призначаються по дуже складній процедурі, проходять вишкіл та конкурс і мають ротацію. А потім все ламається і повертається до системи авторитарної, коли президент призначає кого хоче і як хоче. А щоби не було спротиву з боку уряду, пропонується схема, що якщо уряд подає двічі, а президент не хоче, то  уряд зобов'язаний подати того, кого хоче президент. Вибачте, але це називається монархія. Тому виникає питання, навіщо давати проєкт, який завідомо не буде підтриманий президентом, тому що він ламає цю монархію. Більше того, якщо збираються вносити зміни до Конституції в кінці 2022 року, то вони вступають в дію в 2023 році. 

Сама ця схема в законопроєкті №4298 була розрахована на те, що вона вступає в рік виборів, тобто практично новий президент входить в нову систему навіть без Конституції. А зараз виходить так, що президент прямо каже, що ми приймемо зміни до Конституції, вони набудуть чинності 2023 року, і відповідно ще рік він не буде керувати цим, а так не буває. Реально це означає, що це піар, що в Офісі президента не розраховують на те, що зміни до Конституції будуть прийняті. Вони подають зміни до Конституції, але потім можуть розвести руками і сказати, що вони хотіли зробити реформу, але опозиція та всі інші не захотіли цього робити. Тому вони запропонували проєкт, який хибує величезною кількістю помилок і проблем, одна з яких — авторитаризм на рівні громад і феодалізм на рівні регіонів. Можливо, це прямий сигнал про те, що Зеленський знову йде на вибори. 

Про перелік областей в Конституції 

Якщо би так дуже сильно хотілося завершити процес децентралізації, то вже зараз би зміни по статусу голів Місцевих державних адміністрацій подавалися такі, як треба. Тому є питання, чи хоче держава стати феодальною в тому розумінні, що керують всім регіональні еліти.  Україна вже зараз могла б стати федеральною державою, тому що у нас в Конституції є перелік областей, а це ознака федеральної країни. Але для того, щоб вона стала реальною, потрібно ще фактично, щоб ці утворення отримали силу управлінську. Поки що виконавчим органом для обласної ради є обласна державна адміністрація, яка слуга двох хазяїв: уряду і обласної ради. Але уявіть собі, якщо вони мають свій окремий виконавчий орган. Тоді реально та рушниця, яка повішена на стіні, у вигляді переліку областей вистрілить стовідсотково. І уже прецедент був у 2016-му році, коли 5 областей прийняли звернення до Кабінету Міністрів з вимогою встановити прямі договірні відносини з ними. Це називається реально державний переворот. Тому я не можу зрозуміти тих, які готували зміни до Конституції, тому що це недалекий підхід, тобто хочеться підіграти місцевими елітам, але треба все-таки думати і про цілісність держави. 

Про створення Маріупольської області

Якби на 2014 рік була Маріупольська область, а для цього не потрібно було мати перелік областей в Конституції, то повірте мені, але навіть у ментальному плані територія Приазов'я дуже сильно відрізняється від тої промислової території, де видобувають вугілля. І по своїх потужностях ця область була би дуже серйозним конкурентом, і тому регіональні еліти не змогли би фактично узурпувати владу до такого рівня, щоб довести людей до рівня ненависті до України. Тому що реально і Крим, і Донбас — це результат постійної антиукраїнської роботи місцевих еліт. Тому якщо ми хочемо зшивати країну, то залишати цю занозу, яка називається перелік областей, не можна. Треба посилювати субрегіональний рівень — рівень нинішніх районів. Тому насамперед треба викинути перелік областей з Конституції.

Що треба зробити, аби успішно завершити реформу децентралізації 

Децентралізація буде закріплена в Конституції тоді, коли реальні кроки вже будуть зроблені. Я стверджую, що мінімум ще два роки у нас є дуже багато роботи для того, щоб зробити те, що Конституція не обмежує нас зробити. Ми могли зробити нормальні адміністрації, ми могли упорядкувати адміністративно-територіальний устрій, ми могли упорядкувати відносини територіальних органів виконавчої влади з місцевими державними адміністраціями, ми могли повноваження органів місцевого самоврядування довести так, як має бути, щоб гроші відповідали цим повноваженням, а для цього не треба міняти Конституцію. Тобто ми можемо зробити величезну кількість речей без змін до Конституції, і тоді ці зміни падають, як стиглий плід, і 300 голосів точно знайдеться, тому що всі абсолютно депутати будуть хотіти присмаку успіху. 

Фото: ti-ukraine.org

Останні новини
"Економічна модель світу, в якій не існує Росії": експерт про те, як переконати всі країни G20 підтримати санкції проти РФ
"Економічна модель світу, в якій не існує Росії": експерт про те, як переконати всі країни G20 підтримати санкції проти РФ
"Причетність росіян до конфіскованого майна буде доводити РНБО, а не суд" — експерт
"Причетність росіян до конфіскованого майна буде доводити РНБО, а не суд" — експерт
"Китай збільшує ядерний потенціал в 3-4 рази" — політологиня-міжнародниця
"Китай збільшує ядерний потенціал в 3-4 рази" — політологиня-міжнародниця
Обмежена прозорість, спрощені процедури: експерт про приватизацію, яка стартує в Україні у вересні
Обмежена прозорість, спрощені процедури: експерт про приватизацію, яка стартує в Україні у вересні
Економіст: "Чим бідніше населення, тим воно більше їсть хліба і картоплі"
Економіст: "Чим бідніше населення, тим воно більше їсть хліба і картоплі"
Новини по темі
"Економічна модель світу, в якій не існує Росії": експерт про те, як переконати всі країни G20 підтримати санкції проти РФ
Обмежена прозорість, спрощені процедури: експерт про приватизацію, яка стартує в Україні у вересні
"РФ визнає секрети СРСР державною таємницею сучасної країни", — голова Державної архівної служби Хромов
4-7 тисяч рублів за тонну замість 16 тисяч гривень: як росіяни викуповують на Луганщині зерно за безцінь
Чи будуть українці, які перебувають за кордоном понад 183 дні, платити податки на дві країни? Коментує експертка
Наші проекти