В ефірі

У Держпраці пояснили, чи може підприємство зменшувати зарплати працівникам під час війни

27.05.2022 р., 14:49
У Держпраці пояснили, чи може підприємство зменшувати зарплати працівникам під час війни

В Україні діє закон "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану", ухвалений у березні. Які особливості відносин між працівниками та працедавцями у цей період, хто на кого скаржиться, хто що порушує і як себе можна захистити розповів в ефірі Українського радіо начальник управління з питань праці Головного управління Держпраці у Київській області Валентин Шаботинський.

Що турбує працівників у воєнний період?

Питання трудових відносин під час воєнного стану дуже актуальне. Насамперед людей хвилює заробітна плата, своєчасність її виплати та повнота. Найбільше звернень надходить саме з цього питання. Також працівників турбує звільнення, можливість працювати переміщеним особам та відпустки.

Для переміщених осіб виникає питання, як працевлаштуватися працівнику, якщо у нього відсутні наказ про звільнення з попередньої роботи, відсутня трудова книжка та інші документи, що підтверджують його можливість працювати на новому місці роботи.

Прикметно, що роботодавці не скаржаться на своїх працівників, такі заяви до нас не надходять. На наших зустрічах, що відбулися з метою роз′яснення трудового законодавства під час воєнного стану на Київському метрополітені та у комунальному підприємстві "Міськсвітло", роботодавці запитують, яким чином надавати відпустки працівникам, чи можна давати відпустки без збереження заробітної плати, який може бути термін такої відпустки.

Відзначу, що Держпраці питанню роз′яснення та інформування працівників приділяє велику увагу в цей період. Ми розповсюджуємо на цю тему матеріали і кожен, хто з ними ознайомиться, може мати повну інформацію, яким чином діяти, якщо вони перебувають, наприклад, за кордоном. У цих матеріалах є телефони, посилання, QR-код, який можна відсканувати і дізнатися про умови перебування в будь-якій європейській країні.

Як працевлаштуватися ВПО без документів?

Якщо переміщені працівники знайшли підприємство, яке погодилося їх взяти на роботу, однак у них відсутні документи, зокрема немає трудової книжки, то підприємство виписує такому працівникові дублікат трудової. Також можна приймати на роботу за строковим трудовим договором на певний час.

Інформація про всі нарахування і виплати буде акумулюватися у Пенсійному фонді, Податковій і це дасть можливість працівнику після деокупації у разі поновлення на попередньому підприємстві долучити цю інформацію і всі дані про його роботу в іншому місці, що забезпечить йому і трудовий стаж, і нарахування за пенсією.

Чи можна працювати дистанційно?

Трудове законодавство і зміни до ст. 60 Кодексу законів про працю дозволяють працювати дистанційно на умовах, які пропонує роботодавець і з якими погоджуються працівники. По Київській області було чимало звернень щодо вчителів, які працюють тривалий час дистанційно, а самі перебувають за кордоном. Ці вчителі і заробітну плату отримують і приносять користь закладу, на якому працюють.

Також у такому режимі працюють ІТ-фахівці. Звичайно, що працівникам робочих професій, наприклад, токарю чи слюсарю важко виконувати такі обов′язки. Така форма дистанційної роботи передбачена і вона широко використовується як працівниками, так і роботодавцями.

Чи можуть звільнити під час війни?

Стаття 4 Закону України "Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану" говорить про особливості розірвання трудового договору з ініціативи працівника.

У зв'язку з веденням бойових дій у районах, де розташоване підприємство, установа, організація, та існуванням загрози для життя і здоров'я працівника, він може розірвати трудовий договір за власною ініціативою у строк, визначений у його заяві. Тобто коли він хоче звільнитися, то уже не треба відпрацьовувати два тижні, а одразу працівник може бути звільнений.

З ініціативи роботодавця допускається звільнення працівника з ініціативи роботодавця у період його тимчасової непрацездатності, а також перебування працівника у відпустці. У період воєнного стану норми статті 43 Кодексу законів про працю не застосовується, крім звільнення працівників підприємств, установ та організацій, обраних до профспілкових органів. Отакі норми закону, які визначають ініціативу роботодавця і ініціативу працівника.

Але хочу додати, що в першому читанні вже ухвалений проєкт закону, що регулює і дає більші права для звільнення працівників як із боку роботодавця, так і найманого працівника. Однак про це варто буде говорити тоді, коли цей закон остаточно ухвалять.

Наголошу, що під час війни працівника просто так звільнити не можуть. Для цього повинна бути заява працівника. Викинути робітника на вулицю з недоброї волі роботодавця неможливо.

Чи можуть призупинити трудові відносини під час війни?

Є призупинення трудових відносин. Таке законом передбачено. Або з ініціативи працівника, або з ініціативи роботодавця може бути припинений трудовий договір. У такому випадку працівник має бути повідомлений. У цей час заробітна плата йому нараховується, однак не виплачується. До стажу цей період не зараховується. Повернення коштів буде можливий за рахунок країни-агресора після закінчення бойових дій.

У такому випадку працівник може шукати іншу роботу або звільнятися і стати в центр зайнятості і отримуватиме допомогу. Ми ж маємо врахувати, що підприємство може не мати виробничої бази або фінансово неспроможне здійснювати діяльність.

Якщо підприємство змушує працівників йти у неоплачувану відпустку, то в такому разі можна просто не писати заяву, не погоджуватися з цим, відмовлятися, аргументувавши свою відмову. Без згоди працівника роботодавець не має підстав надавати йому відпустку.

Чи можуть зменшити зарплату у воєнний час?

Законом передбачено, що на період дії воєнного стану деякі норми колективного договору з ініціативи роботодавця можуть змінюватися. Нині заробітна плата, доплати і премії регулюються чинним законодавством і колективним договором.

Якщо у колективному договорі прописані доплати чи премії, а тепер вони змінені, то загалом це можливо, хоча не бажано такого робити. Ми не рекомендуємо цього і звертаємося до підприємств вчиняти такі дії, які не погіршували б матеріальний стан працівників.

Куди звертатися зі скаргами?

Звертатися зі скаргами можна до Держпраці. Ми в цей період перевірки не здійснюємо, але отримавши скаргу, звертаємося до підприємства відновити права робітника, якщо вони порушені і якщо це підтверджується документами.

Попереджаємо, що після закінчення цього періоду, коли ми не здійснюємо перевірки, ми обов′язково прийдемо на підприємство і перевіримо. Також можна звертатися зі скаргами до поліції чи з позовною заявою до суду для поновлення своїх прав. Більш прийнятний спосіб — це знайти порозуміння з керівником чи власником підприємства. 

Фото: facebook.com/kiev.dsp

Останні новини
Зеленський затвердив створення реєстру олігархів. Хто може потрапити до списку? Коментує експерт
Зеленський затвердив створення реєстру олігархів. Хто може потрапити до списку? Коментує експерт
Зеленський затвердив створення реєстру олігархів. Хто може потрапити до списку? Коментує експерт
Зеленський затвердив створення реєстру олігархів. Хто може потрапити до списку? Коментує експерт
Про плюси і мінуси скорочення державного апарату ― коментує Наталія Алюшина
Про плюси і мінуси скорочення державного апарату ― коментує Наталія Алюшина
"Виїзди після ракетних обстрілів сприймаються не так, як інші" ― рятувальник Артур Моркотенко про роботу ДСНС
"Виїзди після ракетних обстрілів сприймаються не так, як інші" ― рятувальник Артур Моркотенко про роботу ДСНС
Оксана Мороз: "Російська пропаганда заклала інформаційну основу для геноциду українського народу"
Оксана Мороз: "Російська пропаганда заклала інформаційну основу для геноциду українського народу"
Новини по темі
Олег Устенко: "Україна найближчим часом очікує отримати від Канади та Ірландії заарештовані російські гроші"
Якщо є можливість — варто зробити бустерну дозу вакцинації — доктор медичних наук про ковід в Україні
Відновлення роботи ОБСЄ в Україні наразі залежить від позиції Росії — УГСПЛ
Чому затягуються конкурси в САП та НАБУ і як це ледь не коштувало Україні статусу кандидата в члени ЄС — пояснює експертка
"Лукашенко може вступити у війну на боці Росії, якщо побачить, що Україна програє" — Український інститут майбутнього
Наші проекти