В ефірі

"Санкції для Росії стануть відчутними в лютому 2023 року" ― економіст

23.09.2022 р., 15:35
"Санкції для Росії стануть відчутними в лютому 2023 року" ― економіст

Світовий банк від початку війни виділив 30 мільйонів доларів для того, щоб допомогти нам підняти нашу економіку. Також він продовжує фінансово оцінювати руйнування в Україні через війну, щоб потім ці всі суми озвучити, як репарації і виплати країною-агресором. Світовий банк також планує додатково виділити 1 мільярд доларів. Перед тим США надали 1,5 мільярда доларів. На що і куди першочергово буде спрямовано цю допомогу? Про все це слухачам Українського радіо розповів економіст Борис Кушнірук.

"Сума у розмірі 30 мільйонів доларів насправді незначна, але важлива. Бо це грантові гроші. Це не кредити, які потрібно повертати. Це безповоротна допомога. Враховуючи великий дефіцит бюджету і видатки, які ми маємо у зв'язку з війною, вони не вирішують всіх проблем. 

Всі будуть чекати, коли закінчиться основна фаза бойових дій, як було у січні-лютому 2015 року. Навіть при малій інтенсивності бойових дій інвестиційне життя буде поступово налагоджуватися. 

Повернення західних мережевих магазинів і закладів громадського харчування є дуже добрим знаком. Це показник того, що на Заході вірять в Україну, вірять в те, що тут безпечно і що попит поступово зростатиме. На падаючий ринок ніхто ніколи не повертається. 

Коли ми навіть виштовхаємо російські війська за межі Донбасу і Криму, то це не буде гарантувати припинення обстрілів. Росія не визнає своєї поразки і буде проводити бойові дії ракетами вздовж кордону. Щоб це унеможливити, нам треба наносити удари у відповідь. Щоб росіяни зрозуміли, що так робити не треба і війну потрібно остаточно припинити. 

Допоки в Україні тривають бойові дії, ситуація з економікою України буде складною. Ми частково розблокували експорт аграрної продукції, але металургійна — зупинена повністю, її експорт суттєво впав. А вона є другою після аграрної.

Що стосується санкцій, то вони пов'язані не з тим, щоб зупинити цю війну, а щоб послабити Росію так, аби вона неспроможна була розв'язати наступну війну. Цю війну може зупинити лише зброя. А також фінансова допомога від західних союзників, яка для нас є зараз надзвичайно важливою. В умовах стрімкого падіння доходів і значного зростання витрат, ми потерпаємо від величезного фінансового дефіциту. Ми можемо покривати його інфляцією, чим шалено збіднюємо населення. 

Санкції впливають дуже суттєво на Росію. Все дуже добре буде видно в лютому 2023 року, коли нафта не зможе експортуватися з Росії. Нікуди взагалі. Там є пунктик, який забороняє і карає судновласників в частині страхування суден, які перевозять нафту і нафтопродукти. А її якось і чимось потрібно транспортувати. Вже зараз скорочується експорт російського вугілля, де також заборонено страхувати судна, що перевозять вугілля, а без страхування жодне судно не погодиться забирати вугілля з Росії. Таких санкцій світ ще не бачив з часів Другої світової війни. А наслідки санкцій проти Росії ми побачимо до літа наступного року. Це відбивається вже як на бюджеті Росії, так і на доходах населення.

Ці санкції, які зараз поступово вводяться, є поки таким собі певним компромісом. Тому щодо намагання якимось чином спробувати певним країнам їх обійти, треба ставитися спокійно. Спроби обійти санкції будуть завжди. Але все одно у своїй масі санкції руйнують економіку Росії. 

Залишилося ввести всього дві ключові санкції, після чого просто вже не буде на що їх вводити: оголосити Росію країною, що сприяє тероризму. І ввести санкції щодо Росатому. Після цього всі санкції будуть завершені".  

Фото: armyinform.com.ua

Наші проекти