Гроші будуть еквівалентні зруйнованому житлу. Голова партії "Слуга народу" про програми, які підтримують тих, хто втратив житло

12.10.2022 р., 19:35
Гроші будуть еквівалентні зруйнованому житлу. Голова партії "Слуга народу" про програми, які підтримують тих, хто втратив житло

Минулого тижня Верховна Рада у першому читанні ухвалила законопроєкт № 8027 про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2022 рік" щодо створення Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Це дозволить фінансувати відбудову цивільних споруд, реконструкцію та ремонт всіх будівель, закупівлю транспорту для шкіл. Як це працюватиме на практиці розповіла слухачам Українського радіо заступниця Голови комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування, голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк.

0:00 0:00
10
1x

Як працюють держустанови і органи місцевого самоврядування в умовах потужних атак і обстрілів?

Росія зараз підступно бомбардує в українських містах критичну енергетичну, транспортну інфраструктуру. Це робиться для того, щоб ми якнайдовше відновлювалися, проводили ремонти, щоб ми мали багато проблем зі світлом. Але при цьому ми бачимо, як швидко органи місцевого самоврядування, комунальні підприємства і органи, які відповідають за енергетичну структуру, реагують і ремонтують пошкоджені місця, щоб ми повернулися якомога швидше до звичайного способу життя. Десятки підстанцій виведено з ладу. Але енергетична система на сьогодні вже працює. Тривають ремонти. Якщо ставити оцінку місцевій владі, то вона буде високою.

Якщо говорити про алгоритми відбудови житла, то з чого все починається?

Перший аспект стосується житла, яке можна швидко відремонтувати. З резервного фонду на обласні військові адміністрації виділяються кошти для того, щоб швидко можна було замінити вікна, полагодити дах, щоб підготуватися до опалювального сезону. Є, звісно, бюрократичні проблеми. Хотілося, щоб швидше працювали комісії при органах місцевого самоврядування. Але місцева влада все робить для швидкого реагування, що від неї залежить.  

Другий аспект стосується повністю зруйнованого житла. На сьогодні через додаток "Дія" подаються інформаційні повідомлення стосовно свого зруйнованого і пошкодженого житла. Вже офіційно відомо про понад 19 мільйонів квадратних метрів пошкодженого житла. Ще є мільйони квадратних метрів, які неможливо відновити, бо будівлі знищені вщент. Це є величезною проблемою для держави. Тим паче, що ми входимо в зимовий період. Тому на рівні уряду запроваджено декілька програм. Програма "Прихисток", коли у себе можна прийняти постраждалих, і держава буде сплачувати таким людям по 900 грн за кожну особу. Для того, щоб компенсувати комунальні витрати. 

Є програма, яка стосується забезпечення тимчасовим житлом, так званими модульними будинками. На жаль, часто у нас тимчасове житло поступово переростає у постійне. Так було на Дніпропетровщині, Харківщині, де 8 років люди досі живуть у такому тимчасовому житлі. Треба, щоб такі модульні будинки не ставали постійними. Також місцева влада допомагає заселяти людей у гуртожитки, оздоровчі інфраструктури, профілакторії та санаторії. Але цього мало. 

Фонд ліквідації наслідків збройної агресії проти України. Законопроєкт 8027. На які потреби йтимуть гроші?

В парламенті є законопроєкт: в кого зруйноване житло, потрібно надати відповідну компенсацію, щоб люди, не чекаючи репарацій від РФ, мали свою домівку. Це гроші цільові, еквівалентні вартості зруйнованого житла. Їх можна використати на придбання квадратних метрів житла. Будиночок або квартиру, яка буде придбана за ці гроші, не можна буде продавати певний час, щоб гроші не виводилися з держави. Ми розуміємо, що це обмежує певні права. Але нам також треба дивитися, що робити з економікою, яка показує величезні темпи падіння в цьому році. Люди зможуть придбати житло і на вторинному ринку. І на первинному ринку можна буде купити будь-яке житло. Ми даємо можливість також обирати інший населений пункт. Людям, можливо, треба привязуватися до іншого місця проживання. 

Ми будемо починати з тих активів РФ, які на сьогодні вже вилучені. Гроші вже певною частиною є і їх вже можна використовувати на такі програми. Також ми розраховуємо на підтримку наших міжнародних партнерів. Якщо буде ухвалений на законодавчому рівні прозорий механізм щодо надання такої компенсації, то наші міжнародні партнери зможуть також долучитися до допомоги. 

До 13 жовтня час на подачу правок. Фонд створюється для фінансування різних потреб щодо надання компенсації за зруйноване житло. Це зміни до бюджету на 2022 рік. І він буде передбачений на 2023 рік. Ми знаємо, де будуть формувати цей фонд. Це арештовані гроші російських банків і російських підприємств. Ми сподіваємося, що він наповнюватимеся більш динамічними темпами. Його контролюватиме Мінфін. Будуть залучати представників парламентських комітетів до процесу контролю. Але треба дочекатися всіх правок. 

Чи існують якісь запобіжники щодо корупційної проблеми при будівництві?

Нещодавно проводили дослідження про те, що турбує українців, якою є актуальна проблематика. Перше місце посіло питання про те, що РФ повинна понести належне покарання за свої злочини та агресію, тобто щоб обов'язково прийшла справедливість. 

Друга проблема стосується відбудови і корупційних процесів, які "дістали" всіх. І українці хочуть, щоб цих процесів не було. Я вважаю, що корупцію можна побороти використанням різних цифрових механізмів. Вже запущений цифровий реєстр щодо пошкодженого і зруйнованого житла. Він буде співпрацювати з іншими діючими реєстрами та системами. Там можна буде побачити все: що зруйновано, скільки грошей на відбудову будуть потрібні. Всі акти будуть представлені там. Якщо всі такі процеси будуть цифровізовані, прозорі і у публічному доступі, то корупції стає в рази менше. Буде максимальна відкритість для всіх. Гроші повинні витрачатися цільовим способом, чесно, прозоро і зрозуміло. 

Цікаво що і цей проєкт, і проєкт бюджету на 2023 рік підтримала приблизно однакова кількість депутатів (бюджет - 251)  і в обох випадках результативними ці голосування стали завдяки неформальній коаліції з групою "Довіра" і двома групами з колишніх членів ОПЗЖ (щоправда за бюджет голосувала ще частина "Голосу"), тобто ця коаліція остаточно стала механізмом, який дозволяє вашій партії ухвалювати важливі законопроєкти?

Це треба спитати у тих, хто підтримує наші ініціативи. Є багато ініціатив, коли ми отримуємо 300+ голосів. Як можна не голосувати за них, якщо ти навіть представник "Довіри" чи "Голосу"? Як можна не голосувати за створення цього фонду? Якщо ці гроші будуть витрачатися на потреби людей? Якщо ти нормальна людина, ти будеш тиснути зелену кнопку і ми всі будемо на табло бачити понад 226 голосів. Це питання не до коаліції, це питання до здорового глузду і до якості тих рішень, які приймає парламент.   

Фото: facebook.com/ShuliakOlena

Останні новини
"Росія провокувала збройний конфлікт ще в 2003 році" – Ярослав Войтко
"Росія провокувала збройний конфлікт ще в 2003 році" – Ярослав Войтко
Трибунал для Путіна: що може зробити ПАРЄ?
Трибунал для Путіна: що може зробити ПАРЄ?
Голова НАЗК про майно Королевської у Підмосков'ї, прецедент Киви і маєток Халімона
Голова НАЗК про майно Королевської у Підмосков'ї, прецедент Киви і маєток Халімона
Софія Андрухович: як війна проти України допомагає переживати пам’ять про Голокост
Софія Андрухович: як війна проти України допомагає переживати пам’ять про Голокост
Закупівельник Міноборони Хмельницький "фактично приховав документи", стверджує голова НАЗК Новіков
Закупівельник Міноборони Хмельницький "фактично приховав документи", стверджує голова НАЗК Новіков
Новини по темі
Військові адміністрації перебувають у постійній координації з обласними радами — Шуляк
Шуляк: "Органам місцевого самоврядування не потрібне буде рішення суду, щоб знести незаконне будівництво"
Олена Шуляк: "Продаж квартир відбуватиметься виключно в законних будівництвах"
Олена Шуляк про податкову модель "10-10-10": "Такі речі точно повинні ухвалюватися не емоційно, а на основі розрахунків"
Як українцям подати скаргу до ЄСПЛ щодо зруйнованого війною житла ― пояснює адвокат